Najczęściej zadawane pytania

Podczas procesów spalania węgla, oleju opałowego, drewna  w piecach, kotłach, oraz paliw płynnych w silnikach spalinowych jako uboczne produkty procesu spalania emitowane są m.in. pyły.  PM 10 to oznaczenie pyłów o rozmiarze 10 mikrometrów lub mniejszym, PM 2,5 to te które mają rozmiar 2,5 mikrometra lub mniejsze. Według WHO dopuszczalny (dobowy) poziom pyłów PM 10 wynosi 50  mikrogramów/metr sześcienny. Należy jednak wiedzieć, że im mniejszy jest rozmiar cząstek stałych, tym są bardziej niebezpieczne dla zdrowia ludzi, bo np. pyły PM 2,5 mogą przedostawać się do dolnych dróg oddechowych, przenikać do pęcherzyków płucnych. Więcej informacji można łatwo znaleźć np. w internecie.

Można spróbować samodzielnie korzystając z instrukcji jest też dostępny plik pdf ze szczegółami opisującymi sposób budowy, oprogramowania i podłączania do sieci Wi-Fi czujnika. Ale jeśli opis jest  zbyt skomplikowany to istnieje możliwość zbudowania zestawu na warsztatach pod kierunkiem instruktora. W tym celu proszę sprawdzić informacje o warsztatach organizowanych przez Koduj dla Polski (FB), który regularnie robi takie warsztaty. Skontaktuj się też ze swoim lokalnym Alarmem Smogowym w tej sprawie.

Instrukcja montażu na polskiej wersji strony Luftdaten zawiera szczegółową listę zakupów. Prosimy sprawdzić w sieci dostępność elementów elektronicznych w sklepach internetowych handlujących elektroniką. Polecamy ten sklep, gdzie otrzymaliśmy 20% zniżki: https://nettigo.pl/products/zestaw-czesci-do-budowy-czujnika-luftdaten-info

Wszystkie części można też zamawiać u chińskiego producenta.

Bez dodania dodatkowego modułu niestety nie.  Jednak może zaprzyjaźniony sąsiad czy sąsiadka posiada taką sieć? Spróbuj poprosić o dostęp do sieci takiej osoby, dane z czujnika będą służyły wszystkim zainteresowanym z okolicy. Jeśli jest to niemożliwe konieczne jest dołaczenie do zestawu  np. modemu GSM.

Aby czujnik stał się częścią sieci i pojawił się na mapie, potrzebne będą pewne informacje, które należy wysłać  E-mailem do rajko@codefor.de z następującymi danymi:

   1. identyfikator ESP8266 (NodeMCU) -> jest numerem w sieci WLAN
   2. adres: ulica z numerem domu, kodem pocztowym i miastem -> podczas tworzenia    współrzędnych lokalizacji jest ona anonimizowana do około 100m)
   otoczenie stacji – wysokość nad ziemią, pobocze, duży ruch, otwarte pole lub podobne
   Twój adres e-mail (nie będzie opublikowany) i na który odeślemy numer twojej stacji
   Jeśli to możliwe, prosimy o zdjęcie na którym widać zamontowany czujnik, nie będzie ono publikowane w sieci.

Tak. Potwierdzenie będzie zawierać numer pod jakim będzie on widoczny na mapie.

Jest to najprawdopodobniej przypadek, w którym opcja BasicAuth została przypadkowo włączona. Wtedy domyślne wartości potrzebne do logowania powinny zadziałać:

Użytkownik: admin
Hasło: feinstaub

Następnie, w konfiguracji, należy wyłączyć opcję  “BasicAuth”.

Czujnik udostępnia dane z ostatniego pomiaru oraz interfejs do zmiany konfiguracji za pomocą strony http. Należy wejść w przeglądarce na adres http://{ip.czujnika}/

{ip.czujnika} możemy znaleźć w konfiguracji naszego routera WIFI lub alternatywnie uruchamiając program “Luftdaten flashing tool”

Jeżeli komputer jest podłączony do tej samej sieci co czujnik to w zakładce wykrywanie wyświetli się nam adres IP tego czujnika oraz jego numer.

W takim przypadku należy na krótko odłączyć zasilanie czujnika oraz przeprowadzić jego ponowną konfigurację podobnie jak podczas jego pierwszego podłączenia do sieci Wi-Fi. Szczegółowy opis zawarty jest w opisie na stronie www (CZĘŚĆ 4/5. Konfiguracja stacji pomiarowej).

Obecnie używamy NOVA SDS011. Posiada wyjścia cyfrowe dla PM10 * i PM2,5 *.  Wykorzystywana jest optyczna metoda pomiaru miernik posiada wbudowany wentylator, wymuszający przepływ mierzonego powietrza. Czujnik jest kalibrowany dla PM 2,5, wartości dla PM 10 są wynikiem ekstrapolacji.

* PM10, PM2,5 =  oznacza rozmiar cząstek w μm

Zgodnie z danymi technicznymi,   podczas ciągłej pracy żywotność czujnika SDS011 określono na  około 8 000 godzin. Dlatego nasze oprogramowanie układowe włącza czujnik tylko na 20 sekund dla interwału pomiarowego wynoszącego 150 sekund. Spodziewamy się, że  trwałość czujnika będzie ok. 7,5 raza wyższa. W praktyce oczekujemy, że czujnik będzie działać prawidłowo w czasie około 4-5 lat.

Kalkulacji kosztu: Czujnik cząstek stałych pobiera około 1 W, w ciągu roku to: 0,001kW x 24 godziny x 365 dni)=8,76 kWh x 0,8 zł/kWh) czyli około 7 zł / rok, mniej niż 60 gr/mies.

Zasilanie: Kabel USB można również przedłużyć do około 6-7 m, ponieważ doprowadza tylko zasilanie (bez  danych). Przy rozsądnym rozwiązaniu bateryjnym i zasilaniu solarnym także powinno działać. Jeśli znajdziesz tanie rozwiązanie zapewniające czas działania dłuższy niż tydzień zapraszamy do kontaktu  z Luftdaten.

WLAN: musi być zawsze włączony, ESP8266 z naszym oprogramowaniem nie ma pamięci. Jeśli Wi-Fi zostanie wyłączone np. na noc, wtedy nie są udostępniane dane.

Generowany ruch: jest bardzo mały, przekazywany jest ID stacji, czas oraz  4 tekstowe dane (PM 10, PM 2,5, temperatura, wilgotność).

Dostarczamy dane z czujników jako pliki JSON, które są aktualizowane co minutę.
Wszystkie wartości czujników z ostatnich 5 minut ->http://api.luftdaten.info/static/v1/data.json
Wartości ostatnich 5 minut określonego czujnika -> http://api.luftdaten.info/v1/sensor/sensorid/

W przypadku WordPressa dostępna jest wtyczka do wyświetlania wartości jednego lub więcej czujników (przez Bleeptrack): https://de.wordpress.org/plugins/live-widget-luftdaten/

Dla FHEM jest moduł, za pomocą którego można odczytać dane czujników:
https://fhem.de/commandref_DE.html#LuftdatenInfo

Również dla “Home Assistant” jest wtyczka, przewodnik konfiguracji można znaleźć tutaj:
https://home-assistant.io/components/sensor.luftdaten/

Moduł Homebridge można znaleźć na Github: https://github.com/toto/homebridge-airrohr

Z samego czujnika dane mogą być pobierane jako JSON za pośrednictwem adresu http://feinstaubsensor-{sensorID}.local/ . SensorID to IP czujnika w sieci lokalnej, ale nie 192.168.4.1, która jest używana tylko do początkowej konfiguracji. Drugi wariant powinien normalnie działać pod Linuksem i MacOS. W przypadku systemu Windows prawdopodobnie nadal musi być zainstalowane dodatkowe oprogramowanie. Zobacz punkt “Dostęp do czujnika”.

W standardowej konfiguracji czujnik wysyła dane do następujących serwerów:
api.luftdaten.info
firmware.luftdaten.info
api-rrd.madavi.de
www.madavi.de

Komunikacja odbywa się po niżej wymienionych portach i jeżeli konfiguracja Twojej sieci tego wymaga odblokuj taki ruch.

80 HTTP
443 HTTPS

Jeśli zaawansowane opcje, takie jak “Own API” lub OpenSenseMap, używane to są  odpowiedni serwer i port również muszą zostać udostępnione.

W konfiguracji czujnika można włączyć wysyłanie danych do innych projektów gromadzących dane o jakości powietrza. Jednym z nich jest  OpenSenseMap. W tym celu należy założyć konto w OpenSenseMap, zarejestrować nowy czujnik a uzyskany SenseBox ID wkleić do odpowiedniego okienka w konfiguracji czujnika.

Można podłączyć także inne czujniki. Nasze oprogramowanie obsługuje obecnie następujące czujniki:

PPD42NS (cząstki stałe, pierwszy czujnik, którego użyliśmy)
SDS011, SDS018, SDS021 (pył zawieszony, SDS011 jest naszym aktualnym czujnikiem)
BMP180 / BMP280 (temperatura, ciśnienie powietrza)
BME280 (temperatura, wilgotność względna, ciśnienie powietrza)
DHT22 (temperatura, wilgotność względna)

BMP180, BMP280 i BME280 są połączone przez I2C (magistrala szeregowa, kilka komponentów ma takie same piny, opis na Wikipedii):
VCC -> Pin 3V3
GND -> Pin GND
SCL -> Pin D4 (GPIO2)
SDA -> Pin D3 (GPIO0)

Po podłączeniu czujniki muszą być aktywowane w konfiguracji. Następnie konieczne jest ponowne uruchomienie, ponieważ czujniki muszą zostać zainicjalizowane odpowiednio podczas uruchamiania.

Wyświetlacze z chipem sterownika SSD1306 są połączone przez I2C (magistrala szeregowa, ponieważ kilka komponentów ma takie same piny (kołki przyłączeniowe), opis na Wikipedii):
VCC -> Pin 3V3
GND -> Pin GND
SCL -> Pin D4 (GPIO2)
SDA -> Pin D3 (GPIO0)

Po podłączeniu wyświetlacz musi być włączony w konfiguracji. Następnie konieczne jest ponowne uruchomienie, ponieważ wyświetlacz musi zostać zainicjalizowany odpowiednio podczas uruchamiania.

Wyświetlacze LCD (LCD1602) z połączeniem I2C również są podłączone i skonfigurowane.   W zależności od zastosowanej wersji tylko połączenie VCC musi być podłączone do 5 lub 3 V. Jeśli wyświetlacz nic nie pokazuje, na początku należy sprawdzić adres I2C wyświetlacza LCD. Dopiero wtedy możesz spróbować, obracać  potencjometrem, tak zmieniają tak by tekst był widoczny.

Po podłączeniu nowego komponentu (wyświetlacz, czujnik, …) należy go najpierw aktywować w konfiguracji. W większości przypadków jest wymagane później ponowne uruchomienie, nie dzieje się to automatycznie.

W przypadku wszystkich czujników nowy lub zmieniony komponent musi być nadal zarejestrowany u nas. Więc jeśli na przykład DHT22 został zastąpiony przez BME280, należy wysłać wiadomość e-mail do rajko@codefor.de z chipID NodeMCU i krótki opis tego, co dokładnie zostało zmienione.

Oprogramowanie układowe czujnika: https://github.com/opendata-stuttgart/sensors-software/
(otwiera nowe okno, link prowadzi bezpośrednio do bieżącej wersji)

Oprogramowanie API na api.luftdaten.info: https://github.com/opendata-stuttgart/feinstaub-api
(otwiera się  nowe okno)

Oprogramowanie mapy na maps.luftdaten.info: https://github.com/opendata-stuttgart/feinstaub-map
(otwiera się nowe okno)

Obudowa (druk 3D)
https://www.thingiverse.com/thing:2423413

Obudowa (druk 3D)
https://www.thingiverse.com/thing:2613387

Obudowa czujnika z wyświetlaczem LCD (druk 3D)
https://www.thingiverse.com/thing:2763916

Obudowa FabLab Würzburg (druk 3D)
https://fablab-wuerzburg.dozuki.com/

Uchwyt do zawieszania w ramach okiennych (druk 3D)
Do pobrania spakowany plik STL

Uchwyt z przyssawkami (druk 3D)
https://www.thingiverse.com/thing:2775566

Ramka montażowa do montażu w puszce natynkowej (druk 3D)
https://www.thingiverse.com/thing:2775946