Instrukcja montażu czujnika PM 2,5 i PM 10

Instrukcja opisuje instalację oprogramowania dla użytkowników komputerów z systemem Windows (od Windows 7 bity 64  – wersja 32-bitowa nie  jest obsługiwana), ale umieściliśmy w niej też linki do oprogramowania dla innych systemów operacyjnych. W razie pytań pisz do nas na:
luftdaten [at] kodujdlapolski.pl

Czego potrzebujesz? 

Część wymienionych poniżej elementówmożna kupić np. w sklepie internetowym nettigo.pl (link do zestawu w promocyjnej cenie: http://bit.ly/luftdaten_nettigo). Opaski zaciskowe, rurkę do miernika zapylenia oraz kolanka hydrauliczne kupisz w markecie budowlanym. W przypadku warsztatów montowania czujników warto skontaktować się z organizatorami, ponieważ często zapewniają elementy pomocnicze.

 • ModemNodeMCU ESP8266 – model LoLin V3 lub LoLin V2 – element zestawu

 • Miernik SDS011  – element zestawu

 • Czujnik temperatury i wilgotności DHT22 (poniżej dwa warianty czujnika) – element zestawu

 • W zależności od kupionego zestawu, możesz posiadać innych czujnik temp. i wilgotności, który dodatkowo mierzy także ciśnienie – BME 280
 
 • 7 różnokolorowych kabelków połączeniowych (w paczce ze sklepu dostaniecie ich 10) – element zestawu
 • Płaski kabel USB/mikro USB 2m – element zestawu

 • Ładowarkę USB z gniazdem USB typu A (np. od starego smartfona)- do wyciągnięcia z szafy lub kupienia poza zestawem.

 • Co najmniej trzy wąskie (maks. 3 mm) opaski zaciskowe (tzw. trytytki) (przydadzą się też dwie dłuższe i szersze do montażu czujnika na zewnątrz).

 • Rurka, w miarę możliwości nieprzezroczysta, średnica 6 mm, dł. ok. 20 cm 

 • Obudowa – 2 kolanka kanalizacyjne 75 mm (np. PPDN 75/ 87,5° EN 1451B).

 • Dwa kawałki materiału do zabezpieczenia otworów kolanek przed owadami (pończochy, siatka po cebuli lub siatka przeciw owadom – przykłady: http://bit.ly/Luftdaten-siatka).

Do instalacji oprogramowania na modemie będziesz też potrzebować na chwilę krótkiego kabla mikro USB.

Etap 1. Instalacja oprogramowania Luftdaten na modemie

Do komunikacji z modemem należy na swój komputer ściągnąć sterowniki, zainstalować je i wgrać oprogramowanie, dzięki któremu będziemy mogli sprawdzać pomiary naszego sensora.  Poniżej instrukcja krok po kroku, jak to zrobić.

KROK 1/4. Ściągnij sterowniki. 

Poniżej podajemy linki do sterowników dla zakupionego modelu czujnika V2 lub V3. Wybierz link, odpowiadający systemowi operacyjnemu na Twoim komputerze. Może się zdarzyć, że mając system Windows powyżej wersji 7, instalacja sterowników nie będzie potrzebna.

Sterowniki do modelu V2 (CP2102)

Sterowniki do modelu V3 (CH340)

KROK 2/4. Zainstaluj sterowniki.

Rozpakuj ściągnięty plik.

 • Wyodrębnij pliki do folderu, zapamiętaj jego nazwę i lokalizację.
 • Znajdź rozpakowany folder, otwórz go, a następnie:
  – w przypadku wersji modemu V2: otwórz folder o nazwie CP210x i kliknij dwa razy w aplikację o nazwie CP210xVCPInstaller_x64 (lub x86),
              – w przypadku wersji modemu V3: otwórz folder o nazwie CH341SER i kliknij dwa razy w aplikację o nazwie SETUP.
 • W oknie systemowym potwierdź chęć instalacji. W przypadku modemu V2 w kreatorze instalacji kliknij “dalej”. W przypadku wersji modemu V3 w oknie instalacyjnym naciśnij przycisk “Install”.

  Wersja okna instalacyjnego do modemu V3:

 • Wersja okna instalacyjnego do modemu V3:

 • Potwierdzaj do końca instalacji.

KROK 3/4. Pobierz narzędzie do programowania modemu.

Na poniższej liście kliknij w  link, odpowiadający systemowi operacyjnemu na Twoim komputerze. Pobierz plik “luftdaten-tool” z narzędziem do programowaniaadekwatnym dla Twojego systemu operacyjnego.

Kliknij w plik dwukrotnie, jeśli pojawi się ekran z informacją o ochronie komputera, kliknij w link “więcej informacji” a następnie w przycisk “Uruchom mimo to”.

Więcej informacji i pomoc w sprawie narzędzia:https://dropbox.inf.re/luftdaten/

KROK 4/4. Wgrywanie oprogramowania

Teraz podłącz modem  do komputera krótkimkablem micro USB (jeśli kabel będzie długi, instalacja może się nie udać).

Wybierz polską wersję oprogramowania latest_pl.bini kliknij  “Wgraj”. Po wgraniu oprogramowania na dole okna zobaczysz komunikat: “Zakończono w … sekundy. ID sensora: …”. Warto zapisać sobie ID sensora, by łatwiej go zidentyfikować w kolejnych krokach.

 

Po zainstalowaniu modemu, odłącz kabel USB od komputera.

Etap 2. Montaż sensora
Schemat połączenia zestawu z czujnikiem wilgotności, temperatury i ciśnienia typu: BME 280


Pamiętaj, aby przed montażem zainstalować oprogramowanie. Instalacja krok po kroku została opisana w części 1.

Z zestawu kabelków oderwij dwie połączone między sobą różnokolorowe partie – jedną składającą się z trzech kabelków i drugą z czterech. Nie rozrywaj kabelków między sobą – będzie Ci łatwiej nad nimi zapanować przy składaniu sensora. Przy montażu zwracaj uwagę na kolory poszczególnych kabelków, a jeśli wydrukowałeś instrukcję, to śmiało zapisz kolory na schematach pomocniczych, żeby wszystko dobrze połączyć.

Krok 1/3.
Weź do ręki czujnik temperatury i wilgotności oraz przygotowany przed chwilą zestaw trzech kabelków. Podłącz kabelki do pinów z oznaczeniem (+), OUT i (-).

UWAGA! Przy podłączaniu kabelków upewnij się, że końcówki są  nasadzone na styki elektryczne. Przy tym rodzaju kabli zdarza się, że końcówki przez przypadek można włożyć pomiędzy styki.

Jeśli Twój miernik ma cztery piny zamiast trzech, ustaw go pinami w dół patrząc na kratkę i podłącz kabelki analogicznie jak na rysunku.

Krok 2/3. Weź do ręki miernik  i cztery połączone ze sobą i przygotowane wcześniej kabelki. Podłącz je do pinów z oznaczeniami TXD lub TX, RXD lub RX, G lub GND i 5V. 

Krok 3/3.

Luźne końce kabelków podłączonych przed chwilą do czujnika i miernika połącz teraz z modemem. Całość połączeń powinna wyglądać tak, jak na schemacie poniżej.

Na modemie masz kilka możliwości podłączenia się do pinu G lub GND – wybierz to, które jest dla Ciebie wygodniejsze.

Uwaga: Oznaczenia pinów znajdują się na odwrocie modemu.

Oznaczenia przy pinach mogą się różnić w zależności od modeli urządzeń, dlatego niektóre oznaczenia podajemy w kilku wariantach.

miernik —> modem
TXD lub TX —–>D1
RXD lub RX—–>D2
GND lub G—->GND lub G
5V——->VU lub VIN  lub 5V

czujnik–> modem
(+) ——->3V lub 3.3V lub 3V3
Out —–>D7 lub GPIO13
(-) ——-> G lub GND

miernik —> modem
TXD lub TX —–>D1
RXD lub RX—–>D2
GND lub G—->GND lub G
5V——->VU lub VIN  lub 5V

czujnik–> modem
(+) ——->3V lub 3.3V lub 3V3
Out —–>D7
(-) ——-> G lub GND

Dla zaawansowanych : Dołączenie wyświetlaczy, grzałki i innych czujników

Na Forum społeczności Sensor.Community Polska znajdziesz wiele możliwości dodania wyświetlaczy czy ulepszenia swojego zestawu: https://forum.kodujdlapolski.pl/c/projekty/CzujnikiSmogu

Etap 3. Montaż mechaniczny

Montaż sensora mamy za sobą. Teraz pora na obudowę.

 • Rurkę nasadź na wyjście miernika. Podłącz kabel USB do modemu.

 • Połącz modem z miernikiem opaską zaciskową – opaskę przeciągnij przez oczka w obu elementach i zaciągnij ją tak, by elementy były sztywno połączone. Zwróć uwagę, by kabel USB w modemie był skierowany w tę samą stronę co rurka w mierniku.

 • Przypnij czujnik temperatury do wężyka kolejną opaską zaciskową mniej więcej w połowie długości od wyjścia rurki z miernika.

 • Umieść sensor w kolanku – zacznij od włożenia kabla USB i rurki przez węższy otwór kolanka (końcówki powinny wychodzić przez szerszą część), a następnie wsuń w kolanko całość czujnika tak, by się w nim zagnieździł i nie wypadł.

 • Nasadzając na węższą część kolanka z sensorem drugie kolanko, upewnij się, że żadne kable nie są przycięte. Przekręć kolanko tak, by całość mocno się trzymała.
 • Przypilnuj, by przypięty do rurki czujnik był schowany w Jeśli tak nie jest, przesuń go delikatnie po rurce w górę-  czujnik powinien się chować w kolanku, ale jednocześnie być  możliwie najbliżej otworu.

 • Przytnij rurkę delikatnie poniżej kolanka, tak by koniec rurki nie był za bardzo wystawiony na światło słoneczne.
 • Zakryj końce kolanek materiałem, przez który powietrze będzie mogło cyrkulować, ale ograniczy dostęp owadom (nadają się do tego pończochy lub siatka przeciw owadom). W materiale przykrywającym koniec, z którego wychodzi rurka i kabel usb zrób odpowiedniej wielkości dziurkę i przeciągnij przez nie kabel i rurkę. Przykłady zabezpieczenia:http://bit.ly/Luftdaten-siatka.

Etap 4. Konfiguracja stacji pomiarowej

Wszystko mamy już złożone, teraz musimy podłączyć sensor do sieci WiFi.

 • Podłącz kabel USB do laptopa.
 • Wejdź w listę dostępnych sieci wi-fi na Twoim komputerze. Sensor będzie próbować połączyć się z Twoją siecią WiFi. Jeśli się to nie powiedzie,poczekaj – po około 5 minutach sensor utworzy własną sieć z nazwą Feinstaubsensor-. Podłącz się to tego punktu dostępu. Odczekaj chwilę, by nastąpiło połączenie.

 • Jeśli strona 192.168.4.1/config nie pojawi się automatycznie, otwórz przeglądarkę i wpisz adres ręcznie. Na stronie zobaczysz listę sieci wifi dostępnych w Twojej lokalizacji. Wybierz swoją sieć z listy i wprowadź hasło do niej a następnie wybierz przycisk Zapisz. (alternatywnie zjedź na dół strony, by wpisać ją ręcznie – patrz poniżej).

 • W przypadku niepowodzenia należy odłączyć zasilanie na około minutę. Po minucie podłącz zasilanie, ponownie znajdź sieć Feinstaubsensor-, połącz się z nią, otwórz przeglądarkę, wpisz  ręcznie  adres 192.168.4.1/config i skonfiguruj czujnik jak na obrazku powyżej.
 • Jeśli podążałeś zgodnie z tą instrukcją, nie potrzeba nic więcej zmieniać w ustawieniach.
 • Po zapisaniu ustawień, czujnik uruchomi się ponownie i jego sieć konfiguracyjna już nie będzie dostępna. Jeśli wszystko zostało prawidłowo ustawione, poczekaj  10 – 15 min, odwiedź dwie opisane poniżej strony i poszukaj ID swojego sensora.
 • Dane sensora:http://bit.ly/luftdaten_graf Pod tym adresem znajduje się historia pomiarów temperatury i wilgotności (dht) oraz pomiary zapylenia (sds).
 • Sygnał WiFi:http://bit.ly/luftdaten_wifi. Strona ma charakter pomocniczy. Pokazywana jest na niej siła sygnału. Może służyć do optymalizacji lokalizacji czujnika względem punktu dostępu. Im mniejsza wartość ujemna tym sygnał jest silniejszy, ale nawet przy -90 dB jakość transmisji jest wystarczająca.
 • Zalecamy montaż miernika na wysokości min. 1,5 metra od ziemi.

Etap 5. Rejestracja czujnika na stronie

Aby dołączyć czujnik do sieci Lufdaten i monitorować pomiary, potrzebna jest jego rejestracja. Należy otworzyć stronę https://meine.luftdaten.info

Proszę się zarejestrować. Po zalogowaniu należy wypełnić formularz. Poniżej zamieszczono wskazówki dotyczące jego wypełnienia :

 • W polu “chip ID” wpisz Numer (ID) twojego sensora.
 • Adres: ulica z numerem domu -> ze względu na ochronę prywatności upubliczniona zostanie wyłącznie przybliżona lokalizacja. Jeśli chcemy podać dokładną lokalizację należy wybrać tą opcję. Sugerujemy też sprawdzenie lokalizacji na dole strony na mapie. Jeśli to konieczne można skorygować połozenie miernika na mapie.
 • Zaznaczenie gdy czujnik jest wewnętrzny
 • Kod pocztowy i miasto.
 • Państwo.
 • Wysokość (nad pozimem gruntu), na jakiej zamontowany został czujnik w cm.
 • Informacja na temat oddalenia od drogi.
 • Otoczenie miejsca instalacji – typ okolicznej zabudowy, natężenie ruchu : 1 czujnik w ogrodzie dobrze odizolowany od ulicy; 10 czujnik bezpośrednio przy ulicy (niezależnie od natężenia ruchu).
 • Wyślij dane.

Jeśli nie chcesz wypełniać formularza można wysłać  mail, w języku angielskim,  z powyższymi informacjami na adres rajko@codefor.de Jednak w takim przypadku rejestracja może potrwać kilka dni.

Lokalizacja sensora na mapie jest anonimizowana.

Jeśli preferujesz bezpieczny transfer danych, można użyć klucza publicznego (PGP) B1B3DC43. Może się wtedy okazać, że email z loginem zostanie sklasyfikowany jako spam. W takim przypadku rejestracja sensora będzie trwała dłużej.

Gotowe! Wkrótce będziesz mógł sprawdzać pomiary pyłów zawieszonych PM10 (P1) i PM2.5 (P2).

Zgubiłeś się?

Sprawdź tutorial i często zadawane pytania (FAQ).
Jeśli potrzebujesz pomocy zapytaj tu: https://forum.kodujdlapolski.pl/c/projekty/CzujnikiSmog

Licencja